Niestety nie istnieje uniwersalny opis skutków traumy. Opierając się na dzisiejszej wiedzy, głównie amerykańskich naukowców i ponad wielu tysięcy badań dotyczących przeżycia traumatycznego możemy mówić o wystąpieniu różnych objawów w zależności od stanu ducha i zdrowia człowieka, który został narażony na traumę.
CO TO OZNACZA?
Jest to holistyczne spojrzenie na człowieka, które pozwala zrozumieć dlaczego jedni zapadaj na choroby somatyczne, wpadają w stany depresyjne, mają problemy w relacjach z rodziną lub w pracy, stają się pracoholikami, a jeszcze inni szukając uśmierzenia lęku i bólu nadużywają lekarstw, alkoholu lub substancji psychoaktywnych.
mgr psychologii Małgorzata Kugaudo, człowieka ujmuje całościowo, holistycznie, jako tzw. jedność psychofizjologiczną. Oznacza to, że doskonale wie, że na powstanie i przebieg choroby ogromny wpływ ma środowisko w jakim żyje człowiek, nagromadzenie dramatycznych wydarzeń, zmiany organiczne, temperament, osobowość, emocje, stan psychiki i ducha oraz genetyka.
NAGRODZONA PRZEZ WYBITNYCH NAUKOWCÓW METODA O POTWIERDZONEJ EMPIRYCZNIE SKUTECZNOŚCI.
Metoda przedłużonej ekspozycji Edny Foa w leczeniu skutków TRAUMY.
Edna Foa Profesor of Clinical Psychology In Psychiatry na Uniwersytecie w Pensylwani, na którym kieruje Center for the Treatment and Study of Anxiety opracowała terapię leczenia skutków traumy metodą przedłużonej ekspozycji. Program ten został nagrodzony nagrodą Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej w Stanach Zjednoczonych i jest rekomendowany jako wzorcowy i wskazany do rozpowszechniania również w Polsce.
Terapia przedłużonej ekspozycji jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod leczenia skutków traumy - jej efektywność została wielokrotnie potwierdzona w badaniach naukowych i praktyce klinicznej, także przez wybitnych specjalistów w Polsce. Autorka terapii została zaliczona przez magazyn Time do grona stu najwybitniejszych myślicieli w dziedzinie nauk społecznych.
mgr Małgorzata Kugaudo, na podstawie zebranych dotychczas danych klinicznych stworzyła WŁASNY program terapeutyczny oparty na czterech powszechnie akceptowanych metodach terapeutycznych, dopasowany indywidualnie do każdego pacjenta:
- pozytywnie współpracuje z chorym tak by mógł on zmniejszyć swój niepokój.
- uświadamia, edukuje, że przewlekły, głęboki, rozlany ból mięśni i kości, wrażliwych tkanek miękkich ( mięśni i ścięgien) nie prowadzi do uszkodzenia stawów, ani do innych poważnych następstw.
- pomaga w zrozumieniu potrzeby zmiany stylu życia, wspiera psychicznie, uczy nowych zachowań
- rozumie, że życie z przewlekłą chorobą jest wyzwaniem dla chorego, dlatego sesje terapeutyczne mają na celu poprawienie komunikacji z rodziną i otoczeniem oraz udoskonalenie jakość życia chorego.