mgr Małgorzata Kugaudo jest autorem pierwszej w Polsce pracy dotyczącej podmiotowych uwarunkowań choroby autoimmunizacyjnej i ewentualnych powiązań między nimi. Przebadała wielu chorych na SLE w Klinice Chorób Tkanki Łącznej Instytutu Reumatologii im. prof. dr. hab. med. Eleonory Reicher .
Rezultaty przeprowadzonego badania wykazały, że na nasilenie aktywności procesu zapalnego w SLE wpływa ilość przeżytych przez jednostkę traumatycznych wydarzeń w okresie dzieciństwa, a styl radzenia sobie ze stresem skoncentrowany na zadaniu modyfikuje aktywność procesu chorobowego. Wyniki i ich istotność uzyskała przeprowadzając jednoczynnikową analizę wariancji. Praca jej zawiera obecny stan wiedzy na temat psychologicznych uwarunkowań w patogenezie SLE i jest pierwszym krokiem w Polsce do dalszych badań w tym aspekcie.
Stworzyła własny program pomocy chorym na choroby autoimmunologiczne, w którym za priorytet uważa odnalezienie wspólnie z pacjentem przyczyny jego neurologicznej nadwrażliwości i próby jej afirmacji.
Staż odbyła w Instytucie Psychiatrii i Neurologii pracując z pacjentami z podwójną diagnozą oraz na oddziale leczenia osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych i alkoholu - Oddział Goplańska.- WOTU . Kontynuowała staż pracując z osobami uzależnionymi i współuzależnionymi
Odbyła szkolenie „ Proces i procedura w terapii grupowej dla DDA i DDDD” w Pruszkowie- autorski Program „26+” – Joanny Wawerskiej- Kus, STEP oraz odbyła szkolenie nt „ Traumatyczna żałoba-diagnoza i terapia” prowadzone przez dr Wandę Bandure-Madej zorganizowane przez PTBST i ESTSS
Uczestniczyła w Europejskich Warsztatach nt. Stresu Traumatycznego Pomoc po traumie – nowe kierunki w teorii i praktyce.
Zorganizowanym przez prof. Mirande Olff president ESTSS , prof. Maje Lis-Turlejską przewodniczącą PTBST i Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Obecnie w trakcie Certyfikacji Europejskiej z psychotraumatologii. ESTSS General Certificate in Psychotraumatology. Pomyślnie zdała egzaminy z workshop: Introduction to Traumatic Stress Studiem, Brif Eclectic Psychotherapy, Therapy of Complex PTSD, Psychological Treatment of PTSD.
Ukończyła specjalistyczne / medyczne/ szkolenie psychoterapeutyczne „ Zorientowanej na traumę terapii poznawczo-behawioralnej ( TF-CBT) metodą przedłużonej Ekspozycji (PE) w leczeniu zaburzenia stresowego pourazowego ( PTSD)” / Trauma – FOCUSED Cognityve Behavioural Therapy for PTSD-Prolonged Exposure (PE) Treatment Protocol. w Interdyscyplinarnym Centrum Genetyki Zachowania Uniwersytetu Warszawskiego.
W latach 2009 – 2011 Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Badań nad Stresem Traumatycznym PTBST – jednocześnie członek ESTSS ( EUROPEAN SOCIETY for TRAUMATIC STRESS STUDIES ) Współorganizator EWOTS 2009.Wyróżniona podziękowaniem za szczególny wkład w przygotowaniu EWOTS 2009.
CzłonekPolskiego Towarzystwa Psychologicznego, Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo Behawioralnej, Polskiego Towarzystwa Terapii Motywującej.